Майбутні процесори Intel Nova Lake отримають рекордні за розміром кристали через великий кеш bLLC

Обсуждение статей и новостей сайта
Автор
Повідомлення
Earanak
Member
Аватар користувача
Звідки: Украина

Повідомлення

Помню инфу что TSMC не дали Интелу скидок якобы из-за какого то конфликта + 2NM техпроцесс + такой размер кристалла - и чё будет по ценам на это чудо ? Ну, зато охлаждать будет легче ))
Nekros
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Вентилятор плаче тихо,
паста тоне у жарі —
інтел знову кип’ятильник,
підігріє все в комп’ютері :gigi:
Earanak
Member
Аватар користувача
Звідки: Украина

Повідомлення

Nekros, наоборот же чем больше кристалл тем легче отводить тепло.
Nekros
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Earanak: 12.02.2026 11:36 Nekros, наоборот же чем больше кристалл тем легче отводить тепло.
Так легше, але чекаємо 400w при 100% навантаженні
gregory_amd
Member
Звідки: Харьков

Повідомлення

С учётом процента выхода живых кристаллов такого размера, можно представить стоимость и конкурентоспособность такого продукта..
Piter Cantrope
Member
Аватар користувача
Звідки: Калуш

Повідомлення

gregory_amd
Він не мололітний, а складатиметься з кусків (тайлів). Процент їх виходу вищий, але збирати їй потім докупи в один проц дорого.
спойлер
Screenshot 2026-02-12 120202.png
Ну і 110мм2 без кешу і 150мм2 з кешем - то не так вже і багато, якщо це цілий проц. Площа цілого Arrow Lake 236мм2.
Якщо 110мм2 - це тільки compute tile без soc, графіки і всього іншого, то розмір немалий.
Востаннє редагувалось 12.02.2026 12:08 користувачем Piter Cantrope, всього редагувалось 1 раз.
Scoffer
Member
Аватар користувача

Повідомлення

gregory_amd
Нормально там все з відсотками буде. Кеш це проста структура, котру можна поблочно вимкнути і продати як моделі попростіше.
До того ж чипи там не такі вже й великі. Приблизно як кор2 або половинка від і7 нахалєма.
waryag
Member
Аватар користувача
Звідки: Суми

Повідомлення

Earanak: 12.02.2026 11:36Nekros, наоборот же чем больше кристалл тем легче отводить тепло.
В общем случае, с большего кристалла отводить тепло тяжелее.
Легче только в случаях равного ТДП с малым (точнее - при более низком тепловом потоке). И то, могут быть нюансы.
unique-neon
Member

Повідомлення

Відстав від новин. То інтели для краси показують високий ТДП, чи справді багато споживають? Обмеження ТДП скажімо до 150Вт б'є відчутно по швидкодії?
Liam
Member
Аватар користувача
Звідки: Запоріжжя

Повідомлення

Я можу помилятись, але десь на початку січня бачив тести Ryzen з купою кешу(96 Mb) та без(~32 Mb). Тести були ігрові. Щось не побачили там люди хайпер продуктивності(навіть у стабільністі кадру) після 32 Mb, чи може не там дивились. Якась "тряска" за тим кешем.
Earanak
Member
Аватар користувача
Звідки: Украина

Повідомлення

unique-neon, во первых это зависит от изначального PL2 у модели. Во вторых если просто ограничивать PL2 простым лимитом и не отключать всякие IA CEP - то да, будет сильный удар по многопоточной производительности. Но, если руками крутить соотношение частоты/вольтажа, ну там или AC/DC/VFPoint настраивать и прочие штуки, то потеря будет не такой жесткой. Допустим 13900K теряет в многопотоке 35-40% при годном андервольте, это от стоковых ~250вт до ~70вт. Но если это делать дуболомно за счет простого PL2 лимита и без прочих настроек, все это улетит в -70%, запросто. А еще все это нелинейно идет.

Конечно же натягивать эти данные на будущие процессоры - сомнительно.
Мы пока не знаем PL2 лимитов у Nova Lake и то как они будут проседать от лимитов.
Так что об этом рано говорить, IMHO.
Востаннє редагувалось 12.02.2026 12:42 користувачем Earanak, всього редагувалось 2 разів.
erkins007
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Liam: 12.02.2026 12:30 Я можу помилятись, але десь на початку січня бачив тести Ryzen з купою кешу(96 Mb) та без(~32 Mb). Тести були ігрові. Щось не побачили там люди хайпер продуктивності(навіть у стабільністі кадру) після 32 Mb, чи може не там дивились. Якась "тряска" за тим кешем.
Вы не можете, вы точно ошибаетесь.
Разница между 9700х с 32 и 9800х3д с 96 огромная

Зображення

Отправлено спустя 6 минут 16 секунд:
waryag: 12.02.2026 12:06В общем случае, с большего кристалла отводить тепло тяжелее.
Чем больше кристал, тем легче с него снять тепло. Это аксиома, смысл спорить?
Евгений King
Member
Аватар користувача
Звідки: Казна-де

Повідомлення

Liam: 12.02.2026 12:30 Я можу помилятись, але десь на початку січня бачив тести Ryzen з купою кешу(96 Mb) та без(~32 Mb). Тести були ігрові. Щось не побачили там люди хайпер продуктивності(навіть у стабільністі кадру) після 32 Mb, чи може не там дивились. Якась "тряска" за тим кешем.
Як це?
Якщо опустити фейкові тести в ютубі і взяти щось +- адекватне, можна побачити таке:
спойлер
https://youtu.be/ytpVOFvbv8w?t=1108
7950x два CCD по 8 ядер + 32mb L3, загалом 64mb типу...
І він вкакується проти 7800x3d з одним CCD та 32 L3 + 64 x3d
Та й старичок 13900 не пасе задніх, тут більше за рахунок високої частоти

Так що, 32mb кешу та 32+64 (x3d 96mb) різниця є і вона відчутна, щонайменше 10% в мінімальному фпс дає, а щонайбільше, як от в таймкоді що дав, там взагалі разюча різниця.
Інша справа, якщо у вас не 4090/5090 і ви граєте не на мінімалках, то там якось і пофіг який проц, аби було щось типу ряжанки 7700 інтел 12600 і краще, та й хвате.
Востаннє редагувалось 12.02.2026 13:08 користувачем Евгений King, всього редагувалось 2 разів.
Earanak
Member
Аватар користувача
Звідки: Украина

Повідомлення

Евгений King: 12.02.2026 12:507950x два CCD по 8 ядер + 32mb L3, загалом 64mb типу...
Кэш не имеет общего пулла между чиплетами.
erkins007
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Earanak: 12.02.2026 12:51Кэш не имеет общего пулла между чиплетами
Если игра использует оба чиплета, то и кеш используется и там и там. Да, он будет разный, но и операции там тоже будут разные. Если используется один чиплет, то тогда будет только 32мб использоваться.
Sanьka
Member
Аватар користувача

Повідомлення

І9 285 не зміг випередити навіть 5800х3д :eek:
Оце так прогрес :facepalm:
Евгений King
Member
Аватар користувача
Звідки: Казна-де

Повідомлення

Earanak: 12.02.2026 12:51
Евгений King: 12.02.2026 12:507950x два CCD по 8 ядер + 32mb L3, загалом 64mb типу...
Кэш не имеет общего пулла между чиплетами.
Я тому і написав "типу"
А в заключенні вказав що 32mb vs 32+64 це різниця. Я не розцінюю L3 кеш розміщений на різних чиплетах як щось загальне :rotate:
Востаннє редагувалось 12.02.2026 13:06 користувачем Евгений King, всього редагувалось 2 разів.
Liam
Member
Аватар користувача
Звідки: Запоріжжя

Повідомлення

erkins007: 12.02.2026 12:45
Liam: 12.02.2026 12:30 Я можу помилятись, але десь на початку січня бачив тести Ryzen з купою кешу(96 Mb) та без(~32 Mb). Тести були ігрові. Щось не побачили там люди хайпер продуктивності(навіть у стабільністі кадру) після 32 Mb, чи може не там дивились. Якась "тряска" за тим кешем.
Вы не можете, вы точно ошибаетесь.
Разница между 9700х с 32 и 9800х3д с 96 огромная

Зображення
Ну, якщо ~4% для Вас "огромная" різниця, нехай буде "огромная".
Sanьka
Member
Аватар користувача

Повідомлення

waryag: 12.02.2026 12:06В общем случае, с большего кристалла отводить тепло тяжелее.
Нісенітниця.
Навпаки здоровий кристал легше охолодити.
Ось чому у тих же чиплетних рузенів були короткочасні стрибки температури навіть при тому, що загальне споживання невелике. Важко зняти тепло з малої площі.
Ось чому від водянок найбільший профіт мають відяхи.
Востаннє редагувалось 12.02.2026 13:08 користувачем Sanьka, всього редагувалось 1 раз.
Відповісти