Выбор материнской платы для платформы AMD

Вопросы по материнским платам, BIOS, UEFI, чипсетам
Відповісти
Автор
Повідомлення
Qntality
neadekvato nachalnego
Аватар користувача
Звідки: Дніпро

Повідомлення

Данная ветка посвящена обсуждению материнских плат AMD

Прежде чем задавать вопрос, убедительная просьба ознакомиться с FAQ

Так же рекомендуются к прочтению:

процессоры AMD Phenom II Х2, Х3, Х4 (45nm).+FAQ
Выбор оперативной памяти (FAQ на первой странице)
Системы воздушного охлаждения + FAQ. Выбор, обсуждени
Системы водяного охлаждения. Выбор и обсуждение. ЧаВо

При обсуждении просьба соблюдать правила как Конференции, так и раздела матплат.
Кратко:
запрещены:
- фанатство
- флуд, в т.ч. ссоры и переходы на личности
- оффтоп не по теме (либо пользуйтесь тегом , но не увлекайтесь - оффтоп усложняет читабельность темы)

Игнорирование правил конференции наказывается
Написать отзыв/жалобу/пожелание по действиям куратора можно в теме: Кураторы тем
Востаннє редагувалось 08.08.2013 19:31 користувачем ukrtel, всього редагувалось 4 разів.
daesz
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Piter Cantrope: 18.08.2024 20:44 Lorichic
А які девайси підключені до слотів, які йдуть до чипсета? NVMe, можливо PCIe девайси, швидкісні USB, SATA?
В мене на X670 коли нічого не було підключено, ну окрім мишки і клави, температура обох чипсетів була ~40-50 градусів. Коли поставив 2 NVMe в слоти чипсета, температура обох чипсетів була 70+, і радіатор чипсета був гарячий на дотик. (на X670 платах 2 чипсети, на a620/b650 один).
Зараз на B650 платі не підключено нічого, температура до 50 без продуву в корпусі.
спойлер
Screenshot 2024-08-18 173939.png
P.S. Дякую за підказку про PCH напругу, вже йду в біос знижувати :gigi:
В мене миша/клава/2х м2 + 1х сата ссд, температура майже важди була 73-85, в залежності від сценаріїв (85 було в робочому софті при температурі ~30 в кімнаті/сонячна сторона в авто/1.1В), виставив 1.05В - наче впало на 3-4*С в середньому (також дякую за підказку на рахунок цього), стало цікаво скільки можна безпечно скинути щоб не викликати загальної нестабільності системи..
Lorichic
Member
Аватар користувача
Звідки: Киев

Повідомлення

Piter Cantrope: 18.08.2024 20:44А які девайси підключені до слотів, які йдуть до чипсета? NVMe, можливо PCIe девайси, швидкісні USB, SATA?
Сейчас только ssd m.2, раньше он стоял на процессорных линиях, теперь на чипсетных, но температура на чипсете из-за этого выше не стала, так как компенсировалось тем что убрал бутербрд на чипсете

Отправлено спустя 5 минут 58 секунд:
daesz: 18.08.2024 20:51стало цікаво скільки можна безпечно скинути щоб не викликати загальної нестабільності системи.
Зависит от удачности чипсета :gigi: и какова нагрузка на него, я сразу с 1.1 скинул до 1.0, глючить начала прога AS-SSD-Benchmark, добавил до 1.02, пока норм
daesz
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Lorichic: 18.08.2024 21:02
daesz: 18.08.2024 20:51стало цікаво скільки можна безпечно скинути щоб не викликати загальної нестабільності системи.
От удачности чипсета :gigi: и какова нагрузка на него, я сразу с 1.1 скинул до 1.0, глючить начала прога AS-SSD-Benchmark, добавил до 1.02, пока норм
В мене після 20 хвилин роботи на 1.05В температура виросла до 69.2-69.6*С і більше не мінялась (браузер/25-30вкладок/стрім), це все ще нижче за 72.8-73.3 які були раніше (в середньому) при тих же "навантаженнях". Температура впала з 59-61*С на кіоксії (вона в мене на звороті в ролі файлопомийки і температури на ній мене реально напрягали, якщо в неї щось рендерити - це 72-75*С.
Зараз скинув до 1.03В, температура чіпсету сидить на 66, загрузилась система і поки вроді працює добре (15-20хв роботи), температура на цій кіоксії 54*С (тобо ще на 2*С нижче; КС3000 (системний) стабільно холодний, на ньому температура вище 48-50*С буває тільки коли рендерю або граю важкі ігри та й то думаю суто через те, що ВК його трохи підігріває, саташний самс також рідко коли вище 35*С прогрівається :)

Відправлено через 12 хвилин 9 секунд:
Lorichic: 18.08.2024 20:51
daesz: 18.08.2024 20:00Ну тобто в мене виходить він з обох сторін прикритий м2, можливо тому в мене на кіоксії температури в межах 60ти майже завжди
У меня тоже есть kioxia exceria g2 1tb в основном компе, горячий, но там с вентиляцией хорошо и терпимо, 50-55 градусов.
Что я сделал на A620I Lightning WiFi, тут у меня стоит Samsung SSD 970 EVO Plus, он один в системе, вначале поставил спереди над чипсетом, грелся да 60 в покое, это не дело, переставил назад, замерял растояние от него до стенки корпуса(кусочком скатаного в шарик пластилина), получилось ровно 2мм, как раз подошла термопрокладка с радиатора ssd платы, только снимать на до аккуратно, теперь корпус работает как радиатор для ssd, температура упала примерно на 7-10 градусов
В мене там, нажаль, доволі велика відстань. Взяв з алі ось такий (мідний 1мм) :
https://www.aliexpress.com/item/1005005592934024.html
З товстими термопрокладками температура були тіж самі, що й без, з тонкими - температури були гіршими :D
Стало цікаво, якщо повісити на нього декілька прокладок (в 2/3 слоя, так, щоб радіатор торкався задньої стінки корпуса - ци впаде від цього температура :laugh: Сьогодні вже лінь пробувати, бо темнота, але завтра обов'язково затещу.
Lorichic
Member
Аватар користувача
Звідки: Киев

Повідомлення

daesz: 18.08.2024 21:07Температура впала з 59-61*С на кіоксії (вона в мене на звороті в ролі файлопомийки і температури на ній мене реально напрягали, якщо в неї щось рендерити - це 72-75*С.
Если у тебя стенка за платой металл, а не стекло или пластик, поставь термопрокладку между ssd и стенкой, при стандартной высоте ножек куда крепится МП в корпусе в 5мм там зазор будет 2мм, реально до 7 или выше градусов скинет диск

Отправлено спустя 2 минуты 53 секунды:
daesz: 18.08.2024 21:19З товстими термопрокладками температура були тіж самі, що й без, з тонкими - температури були гіршими
Тогда не, любому мелкому радиатору нужен небольшой поток воздуха что он работал
daesz
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Lorichic: 18.08.2024 21:22
daesz: 18.08.2024 21:07Температура впала з 59-61*С на кіоксії (вона в мене на звороті в ролі файлопомийки і температури на ній мене реально напрягали, якщо в неї щось рендерити - це 72-75*С.
Если у тебя стенка за платой металл, а не стекло или пластик, поставь термопрокладку между ssd и стенкой, при стандартной высоте ножек куда крепится МП в корпусе в 5мм там зазор будет 2мм, реально до 7 или выше градусов скинет диск
В мене там суттєво більше 1-2мм, навіть із тим 1мм радіатором там залишалось все ще міліметрів 3-4-5 (на око), ось 2 фото (зі спалахом, бо в кімнаті темнота :D ) :
спойлер
Зображення
Зображення
Piter Cantrope
Member
Аватар користувача
Звідки: Калуш

Повідомлення

Lorichic: 18.08.2024 21:02 Сейчас только ssd m.2, раньше он стоял на процессорных линиях, теперь на чипсетных, но температура на чипсете из-за этого выше не стала, так как компенсировалось тем что убрал бутербрд на чипсете
Ну не знаю як на цій маленькій платі з її компонуванняв, в мене на великій X670, де чипсет стоїть окремо від усього і має свій окремий радіатор, використання NVMе на лініях чипсета додало 30 градусів до його температури, що в принципі зрозуміло. Думаю було б те ж саме якби я вставив якийсь PCIe девайс в нижній слот. Є використання ліній чипсету, от він і гріється.

daesz
Ну 80+ це звичайно ж неприємно, та й 70+ теж. При можливості може якогось вентилятора на нього направити, абощо.
спойлер
Взагалі-то я взяв свій корпус Fractal North з боковою перфорованою стінкою і можливістю там поставити вентилятори саме для отакого - бо нема нічого кращого для чипсета, nvme, пам'яті, vrm і всього іншого на платі, ніж вентилятора який дує просто на них з бокової стінки. Зараз цього вже фактично не побачиш, бо майже всі tower корпуси йдуть з суцільною прозорою стінкою. Але яку хитромудру циркуляцію в корпусі не придумай з забором спереду-зверху-знизу, як на мене нема нічого кращого, ніж просто вентилятор, який тупо дує перпендикулярно на плату і все там охолоджує.
Правда через перебої зі світлом, і через бажання підвищити автономність, я вдарився в мале споживання, поскручував всюди вольтажі і повитягував вентилятори з корпуса, але то таке :gigi: При нормальних обставинах в мене буде хороший розгін і вентилятори в бічній стінці корпуса будуть дути просто на плату. І тоді не треба буде думати про температури nvme, чипсета, пам'яті і того всього.
daesz
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Piter Cantrope: 18.08.2024 21:43
спойлер
Взагалі-то я взяв свій корпус Fractal North з боковою перфорованою стінкою і можливістю там поставити вентилятори саме для отакого - бо нема нічого кращого для чипсета, nvme, пам'яті, vrm і всього іншого на платі, ніж вентилятора який дує просто на них з бокової стінки. Зараз цього вже фактично не побачиш, бо майже всі tower корпуси йдуть з суцільною прозорою стінкою. Але яку хитромудру циркуляцію в корпусі не придумай з забором спереду-зверху-знизу, як на мене нема нічого кращого, ніж просто вентилятор, який тупо дує перпендикулярно на плату і все там охолоджує.
Правда через перебої зі світлом, і через бажання підвищити автономність, я вдарився в мале споживання, поскручував всюди вольтажі і повитягував вентилятори з корпуса, але то таке :gigi: При нормальних обставинах в мене буде хороший розгін і вентилятори в бічній стінці корпуса будуть дути просто на плату. І тоді не треба буде думати про температури nvme, чипсета, пам'яті і того всього.
спойлер
В мене корпус суцільне решето (SSUPD Meshroom D), але це не дуже допомагає м2 на звороті :/
При тому маю 980про самс з іграми і на ньому 55-60*С в навантаженні (ну от наприклад при скачуванні ігорів в нього), а ця кіоксія таки дуже гаряча. Я от думаю щоб придумати, щоб продувати площину позаді МП, поки використовував настільний вентилятор, коли рендерю включаю - і температури тримаються на рівні 39-46*С.
Відправлено через 50 хвилин 42 секунди:
Пройшла десь година після того як ввімкнув ПК - і температура на чіпсеті повернулась до 72.8*С, це з вольтажем 1.03В, ну тобто теж саме що й було на авто/1.1В :-/

Відправлено через 1 годину 55 хвилин 52 секунди:
Подумав, пообмізковував і вирішив продати фактично нульцевий нвме (35 днів у використанні) і взяти під файлопомийку 870ево саташний, бо 70-75*С на чіпсеті мені щось не дуже подобається і, здається, що по іншому це ніяк не вирішити, бо чіпсет фактично знаходиться між двома нвме з обох сторін плати і просто жариться :(
Єслі би знать заранєє (с) Митець
daesz
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Lorichic
Piter Cantrope
Копірнув сьогодні все з м2 на хдд (добре, що не встиг його продати), включив ПК без м2 на звороті - температура чіпсету - 57*С.
Виходить, що проблема й справді не безпосередньо в м2, а в тому, що чіпсет гріється від нього і тому температура на чіпсеті висіла на 70-73*С :(
Piter Cantrope
Member
Аватар користувача
Звідки: Калуш

Повідомлення

daesz
Ну так. Вентилятори на x570 чіпсетах не просто ж так ставили щоб подратувати людей шумом)
daesz
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Piter Cantrope: 20.08.2024 02:01 daesz
Ну так. Вентилятори на x570 чіпсетах не просто ж так ставили щоб подратувати людей шумом)
Вирішив продати обидва (980про + кіоксію) та купити саташку на 2тб :/ Ще й зовнішню кишеню з алі замовив, але вона десь застряла вже на 3 тижні, мб не дійде і вийде відкрити спор :D
Трохи передивився свій рейтинг ітх МП на АМ5 : бюджетні гігабайти з одним роз'ємом м2 - це насправді не так погано (там харчувальники значно гірні ніж у азроків в ту ж ціну, але один м2 слот - це точно не недолік, проте, гіга орус ультра ще більше впала в моїх очах - там два м2 слоти спереді та один на звороті, підозрюю температура чіпсету там 80*С+ якщо всі три м2 встановлені :D ).
Mixx
Member
Аватар користувача
Звідки: Чернигов

Повідомлення

daesz
А яка різниця, що там з температурою чипсету, воно і при 100с роками працювати буде. Ну крім якогось психологічного пунктика, що гріється))
Melofon
Member
Аватар користувача
Звідки: Николаев

Повідомлення

Mixx

Да что вы говорите, а чипсеты просто так у людей отваливаются ? Чем выше температуры тем меньше рабочих циклов (нагрев-охлажден е).
Piter Cantrope
Member
Аватар користувача
Звідки: Калуш

Повідомлення

daesz
Якщо в платі 2 слоти nvme, і обидва до процесора, як наприклад в моїй gigabyte ds3h, то і чипсет відповідно не гріється. На це треба звертати увагу при виборі плат. Є x670 плати з 4 слотами де 3 nvme до проца, один через чипсет, і такі плати кращі ніж ті, де навпаки - тільки один процесорний і 3 чипсетних слоти.

Ну все продати - це радикально)) А може замість того якесь охолодження для нього зробити простеньке? Купити маленький вентилятор. Або відкрутити чипсет і перемастити якоюсь хорошою термопастою. Хоча плата нова, не думаю що там вже щось встигло засохнути.

Mixx
Ну 100 градусів то явно вже перебір.

В мене є оця MSI плата з цим радіатором чипсета. Він реально великий, товщиною з палець, і з теплотрубкою. І все одно 2 nvme розігрівають його під 80 градусів запросто.
https://www.overclockers.ua/ua/news/har ... 26/131222/
спойлер
PXL_20240820_072500278~2.jpg
Melofon
Member
Аватар користувача
Звідки: Николаев

Повідомлення

Piter Cantrope: 20.08.2024 10:54Є x670 плати з 4 слотами де 3 nvme до проца, один через чипсет,
А где вы такие видели? Я видел максимум 2 от процессора и два от чипсета если 4 шт. Или 1 от процессора и 3 от чипсета, но я вроде не видел чтобы 3 м2 от процессора были, они бы тогда линии от видеокарты отьедали бы по идее.
Piter Cantrope
Member
Аватар користувача
Звідки: Калуш

Повідомлення

Melofon
Asus x670e-e (я бачив такі на форумі, може власники нам розкажуть чи в них чипсети гріються :) ) і найдорожча гіга aorus extreme точно. І ще здається в якійсь платі за всі гроші світу, типу msi godlike. Вони є тільки серед X670E.
daesz
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Mixx: 20.08.2024 06:04 daesz
А яка різниця, що там з температурою чипсету, воно і при 100с роками працювати буде. Ну крім якогось психологічного пунктика, що гріється))
Что-то многовато, на редите читал ответ представителя амд, что чипсет до 90 градусов расчитан, воноваться(улучшать охлаждение) стоит после 80, но меня даже 70 напрягают
Шо ви кажете? Тобто, представник амуде каже 80*С+ вже потрібно щось робити, а ви кажете не варто хвилюватись.

Але проблема не тільки із цим, а ще й і з тим що чіпсет який нагрівся від м2 з обох сторін - підігріває ці ж м2 і в мене на кіоксії в навантаженні 70*С+. При тому виробник вказує 65*С як максимальну допустиму температуру для постійної роботи.
https://smarthdd.com/database/KIOXIA-EX ... /ECFA17.1/
Навіщо мені ушатувати і чіпсет, і м2, якщо можна продати та взяти саташний.
Piter Cantrope: 20.08.2024 10:54 daesz
Якщо в платі 2 слоти nvme, і обидва до процесора, як наприклад в моїй gigabyte ds3h, то і чипсет відповідно не гріється. На це треба звертати увагу при виборі плат. Є x670 плати з 4 слотами де 3 nvme до проца, один через чипсет, і такі плати кращі ніж ті, де навпаки - тільки один процесорний і 3 чипсетних слоти.

Ну все продати - це радикально)) А може замість того якесь охолодження для нього зробити простеньке? Купити маленький вентилятор. Або відкрутити чипсет і перемастити якоюсь хорошою термопастою. Хоча плата нова, не думаю що там вже щось встигло засохнути.
Тут проблема не в тому чи лінії нвме до чипсета чи до проца, а в тому що чіпсет на мІТХ платі знаходиться між двома слотами м2, тобто він в любому випадку буде грітись від м2, а м2 будуть грітись від чіпсету :с
Melofon
Member
Аватар користувача
Звідки: Николаев

Повідомлення

Piter Cantrope

Да, теперь увидел, у Асус Х670Е-Е три 5.0, Х670Е-Экстрим три 5.0 на плате и ещё один 5.0 на отдельной платке расширения, Аорус Х670Е Экстрим вообще 4 шт. pci-e 5.0 x4, у MSI X670E Godlike один 5.0 на плате и ещё два 5.0 на отдельной платке, и от чипсета три 4.0 на плате , и ещё у Х670Е Асе один 5.0 на плате и два 5.0 на отдельной платке, но т.к. у платформы всего 24линии 5.0 из которых обычно 16 идут на видеокарту соответственно те платы которые могут предоставить столько м2 5.0 по любому как-то делят линии и если включить все эти накопители в режиме 5.0 у видеокарты я думаю останется максимум 8 линий pci-e 5.0.
Ambrelka
Member
Аватар користувача

Повідомлення

Ребят а это нормально что VCORE 1.45v? Да я понимаю что китай но все же
Зображення
LiquidStorm
Member
Аватар користувача
Звідки: Banderstadt

Повідомлення

Ambrelka: 21.08.2024 16:16 VCORE 1.45v ... китай
спойлер
Зображення
А подивитися на CPU VDD* релігія не дозволяє? Нема там насправді 1.45В, бо вже б чпонькнуло під кулєром і білий димок вийшов :D
Piter Cantrope
Member
Аватар користувача
Звідки: Калуш

Повідомлення

Я страшенно незадоволений Gigabyte DS3H.

На MSI своїй я можу просто в головному меню CPU виставити PPT ліміт 30 вт, і все працює. Ядра бустяться до 3.4Ghz при 0.77V при навантаженні на всі ядра, cinebench результат дорівнює 60-65% від стоку. Система сама виділяє на кожну підсистему проца необхідне живлення в рамках пакету 30вт. Крім того, вже поверх цього ліміту можна вручну виставляти вольтаж SOC, ставити від'ємні значення в curve optimizer i т.д.

А ця Gigabyte... По перше, тут є меню AMD CBS - SMU Options. Тут є пункти TDP control, PPT control, Sustained PowerLimit і ще всякі. Так от, з цих всіх опцій жодна не працює взагалі і взагалі ні на що не впливає, окрім опції PPT Control. Але якщо там виставити ліміт, наприклад 30 вт, або будь-який інший, то це просто лочить всі ядра на частоті 0.5Ghz і система відчутно тупить і лагає, користуватись компом неможливо.
спойлер
a576ff3e.jpg
Але крім того, в меню tweaker - advanced cpu options коли переключити PBO на advanced і PBO limits на manual, відкривається опція PPT Limit. Але знайти пошуком її в біосі неможливо, тобто треба самому наткнутись. І ще одна iдіотська фішка Gigabyte: тут ліміт виставляється в міліватах, тобто якщо хочеш поставити ліміт 30вт, то треба виставляти 30000. От кому це в голову прийшло?
спойлер
5ee0bd95.jpg
Але нехай, виставили ліміт. Заходимо в вінду, проганяємо cinebench. І бачимо, що ядра не бустяться нормально на одну частоту, деякі доходять до 2-3Ghz, а деякі тротлять до 0.5-0.6Ghz. І підсумковий результат Cinebench дорівнює 35% від стоку. А на MSI була стабільна частота поза 3Ghz і результат понад 60% від стоку в тому ж пакеті 30вт.
спойлер
Screenshot 2024-08-27 162602.png
Але це ще не найцікавіше. Я запускаю робочу прогу, і бачу що cpu package вийшов за встановлених 30 вт, тепер бере 44, hwinfo показує CPU PPT Limit 140%, а ядра залочились на частоті 544Mhz при напрузі 1.185V. Це що таке взагалі? І я зловив чорний екран.
спойлер
Screenshot 2024-08-27 163510.png
І на додачу до цього ще є безліч інших проблем в цих Gigabyte. Наприклад, ми в іншій гілці недавно обговорювали, що плати самовільно виставляють значення SOC Voltage.
viewtopic.php?p=3837677#p3837677

В мене на дефолтних налаштуваннях MSI ставить VSOC 1.02V, а ця Gigabyte 1.2V. І через це Idle споживання на Gigabyte в мене набагато вище - 17-20вт, проти 12-15 на MSI. Але що найголовніше, це не можна змінити! От виставляєш руками 1.0V, ребут в систему, і там бачиш тих же 1.2V. От плата тупо ігнорує введене значення. І ця штука тягнеться вже бозна скільки часу на їхніх дошках.
https://www.overclock.net/threads/gigab ... v.1806506/

Такого не було коли я її купив, я розганяв вручну пам'ять і виставляв напруги і все інше, і було норм. Пройшло півтора роки і нічого не працює. От так цікаво - інші вендори вилизали біоси і виправили болячки, а Gigabyte навпаки. Я от замовив 8600G, мені треба щоб була нова версія біоса. Але на новій версії неможливо буде ні розігнати пам'ять, ні виділити більше ніж 512 мегабайт пам'яті вбудованому відео, бо плата також ігнорує також і це, про що я вже писав. От що робити, окрім як продати цю недоматеринку якомусь бідоласі на OLX?

І ще й дроселі шумлять. Я раніше не чув, а тепер повитягував всі вентилятори з корпуса, і цей шум дроселів просто бісить.
Відповісти