Вопросы по Linux/Unix-системам

Обсуждение программ
Відповісти
Автор
Повідомлення
SergiusTheBest
Member
Звідки: Київ

Повідомлення

Truchmann: 07.01.2022 18:47 livecd - Що це за воно, та де його шукати?
Загрузочна флешка з системою, де є повноцінний десктоп, мишка і т.д. Качаєте iso і записуєте його на флешку за допомогою, наприклад, rufus. Потім завантажуєтеся з нього і перевіряєте чи все працює. На скільки я знаю, у Linux Mint чи Ubuntu Desktop всі iso є live.
Truchmann
Member
Аватар користувача
Звідки: Дніпро

Повідомлення

Перед тим як знов узятися встановити на новітнє залізо вирішив трохи потренуватися на старій системі, що складається з таких компонентів:
1) GA-P35-DS3L
2) CPU: Core Duo
3) DDR2: 6 GB
4) SSD SATA Kingston 480 GB
5) GeForce 6600 128 MB (MSI NX6600-TD128E).
У BIOS перевів на AHCI. Інсталювалося з підготованою Rufus юесбі-флешки про усяк випадок у режимі "Compatibiliy. Спочатку розгорнулася OS у RAM як від USB-live, а потім на Робочому столі або у меню лінійки "Пуск" можна клацнути по інсталяційній кнопці, що запустить інсталяцію на SSD. Інсталювалося через повільний USB 2.0-порт хвилин 20. Сам процес був легким без сюрпризів мабуть через те, що залізо старе та відомо для драйверів і BIOS не має новітніх "заморочек" змови поміж Макрософт та виробників апаратного заліза, щоб примусити користувача ставити лише ліцензійні Windows 10 або 11.
По інсталяції при першому заході у систему пропонує робити бекапи.
Таке питання: що обрати
а) RSYNC
чи
б) BTRFS?
Востаннє редагувалось 07.01.2022 22:10 користувачем Truchmann, всього редагувалось 1 раз.
tablestikus
Member
Аватар користувача
Звідки: Київ

Повідомлення

Truchmann
А що саме ти зібрався обирати якщо одне утіліта по сінхронізації файлів, а інше файлова система?
Truchmann
Member
Аватар користувача
Звідки: Дніпро

Повідомлення

Тому і як не обізнаний питаю. Треба щоб на випадок зіпсування OS робити принаймні щось подібне, що в віндоусах зветься "Точкою відновлення". Хочу саме так. Чи у лінуксах тре робити велику резервну копію всього всього. Я й подумав, що RSYNC та BTRFS є просто варіантами одної процедури. Згідно Ваших слів RSYNC має бути синхронізацію редагуємого вмісту (текстів, анімаційних файлів, зображень, таблиць тощо) із другими приладами такими як інші комп'ютери, або мобільні телефони, а мені потрібно тоді BTRFS. Чи не так?

Відправлено через 4 хвилини 6 секунд:
І до речі щось мені не вдається зробити прозору тему як Aero в Windows 7 і в Vista. У Linux Mint таке можлибо? Чи обсягу відео-RAM на відеокарті у 128 мегабайтів замало?
tablestikus
Member
Аватар користувача
Звідки: Київ

Повідомлення

Truchmann
якщо не розумієте що це - то краще або повний дамп через акроніс, або ручний бекап важливих файлів
Truchmann
Member
Аватар користувача
Звідки: Дніпро

Повідомлення

tablestikus
Тоді мені "ручний бекап важливих файлів". І що обрати з:
а) RSYNC
б) BTRFS?
tablestikus
Member
Аватар користувача
Звідки: Київ

Повідомлення

Truchmann
я б обирав би rsync
Truchmann
Member
Аватар користувача
Звідки: Дніпро

Повідомлення

Тобто RSYNC є щось більш розгорнуте як віндовська точка відновлення, а BTRFS є повна копія системного диску схожу на таку, яку може зробити Acronis Image Restore?

Відправлено через 3 хвилини 37 секунд:
І на випадок невеликої аварії операційної систему лінукс можна той образ відновити процедурою RSYNC? Самі копії RSYNC (чи як їх назвати) можна зберігати на окремому носії?
tablestikus
Member
Аватар користувача
Звідки: Київ

Повідомлення

Truchmann
Так почитай у гуглі про те що ти кажешь і зрозумій наскільки це різні речі.
Truchmann
Member
Аватар користувача
Звідки: Дніпро

Повідомлення

tablestikus
Все читати довго. Порадьте, прошу, зараз.

Відправлено через 1 годину 30 хвилин 24 секунди:
І чи є опція, щоб вказати шлях до диску або USB-флешки щоб туди переносити результати RSYNC?
Myaucher
Member
Звідки: Полтава

Повідомлення

Truchmann
Якщо брати аналогії з Віндоус, то Ваше питання виглядає приблизно так: що краще - ntbackup чи NTFS?
Перше - це програма для синхронізації вмісту каталогів, друге - файлова система. Якщо немає часу вникати в питання, то простіше й швидше працювати з Акронісом/Клонзіллою чи їх аналогами, або руцями бекапити важливі дані, якщо їх порівняно небагато.
moonlight49
Member
Аватар користувача
Звідки: Dnipro

Повідомлення

Человек, не способный гуглить - не должен писать на этом форуме. Имхо. Похоже на школоту: не хочу учиться, а хочу жениться... С такими навыками выше калькулятора что-то в руки брать просто противопоказано.
Ничего личного... Никто тебе ни друг, никто не враг, но каждый человек - тебе учитель...
Truchmann
Member
Аватар користувача
Звідки: Дніпро

Повідомлення

Myaucher
Процес навчання складається з засвоєння загальних принципів, їх конкретного здійснення і повторення практичним прикладом. Це довго. Тому й питаю, що робити.
У Вікі написано, що RSYNC є призначено для переносу та синхронізації файлів поміж комп'ютером і накопичувачем для збереження інформації, а також через об'єднані у мережу комп'ютери https://de.wikipedia.org/wiki/Rsync тому я вирішив зупинитися на RSYNC.
Через те, що я на своєму linuxmint 20.2 xfce 64bit не бачу ніде а ні іконки перемикатися між мовами, а ні комбінації гарячих клавіш, я добре пошукав у Інтернеті і нічого путящого не знайшов крім згадки, що це баг версії. А взагалі чи є кнопка-іконка для цього як у віндоус у треї? До речі якими клавішами у Mint стандартно перемикатися між мовами? Така іконка з'являється лише, коли запускається скрінсейвер праворуч у горі, а коли скрінсейвер розпаролено зникає.
Усім подяка за добру волю, а також сподіваюся на подальше сприяння з боку колег по форуму та гілки.
Зі святами, Панове!

Відправлено через 20 хвилин 51 секунду:
Де-що второпав
Myaucher
Member
Звідки: Полтава

Повідомлення

Truchmann
Це Лінукс, дєтка (с) . Тут нема поняття "працює з коробки", майже завжди щось потрібно дороблять або під себе, або до робочого стану :) . Так, навчання не є швидким процесом, але якщо все йде легко, то майже нічого з цього не запам'ятається і не пригадається через тиждень, наприклад. Комбінації клавіш спробуйте стандартні для початку, Альт+ Шифт, Контрл+Шифт ліві/праві. Індикатор перемикання мов є зазвичай в комплекті, але іноді його треба пошукати в налаштуваннях або доустановити альтернативний, щоб показувався в треї. Наступна проблема, в яку маєте ненульові шанси вляпатися - це відображення крокозяблами кирилиці в консолі. Коли нагуглите, що щось треба зробити через Термінал, а вивід результату команд буде мандалорською :) Натхнення й терпіння в освоєнні Лінукса, вони знадобляться :beer:
SergiusTheBest
Member
Звідки: Київ

Повідомлення

Truchmann: 07.01.2022 22:06 По інсталяції при першому заході у систему пропонує робити бекапи.
Таке питання: що обрати
а) RSYNC
чи
б) BTRFS?
Режим BTRFS буде працювати тільки, якщо у вас система встановлена на BTRFS (але скоріш за все у вас EXT4, бо вона йде за замовченням). RSYNC працює на будь-якій файловій системі.

Відправлено через 1 хвилину 23 секунди:
Truchmann: 08.01.2022 04:57 Через те, що я на своєму linuxmint 20.2 xfce 64bit не бачу ніде а ні іконки перемикатися між мовами, а ні комбінації гарячих клавіш, я добре пошукав у Інтернеті і нічого путящого не знайшов крім згадки, що це баг версії.
Іконки не буде, доки в системі тільки одна мова. Якщо додати ще одну, то з'явиться іконка перемикання мов.

Відправлено через 3 хвилини 42 секунди:
Myaucher: 08.01.2022 08:55 Це Лінукс, дєтка (с) . Тут нема поняття "працює з коробки", майже завжди щось потрібно дороблять або під себе, або до робочого стану :) .
Будь-яку систему треба доналаштовувати під себе.
Myaucher: 08.01.2022 08:55 Наступна проблема, в яку маєте ненульові шанси вляпатися - це відображення крокозяблами кирилиці в консолі. Коли нагуглите, що щось треба зробити через Термінал, а вивід результату команд буде мандалорською :)
Хм, чув про таку проблему тільки на Windows, бо там ANSI та кодові сторінки. А на Linux вже років 20 як UTF-8.
Myaucher
Member
Звідки: Полтава

Повідомлення

SergiusTheBest
Загугліть щось типу "<назва дистрибутиву> кириллиця не відображається в консолі" або "як кирилізувати консоль в ..." - будете дуже здивовані кількістю топіків :)
SergiusTheBest
Member
Звідки: Київ

Повідомлення

Myaucher: 08.01.2022 09:45 Загугліть щось типу "<назва дистрибутиву> кириллиця не відображається в консолі" або "як кирилізувати консоль в ..." - будете дуже здивовані кількістю топіків :)
Про не відображається всі старі пости, найновіший 2018 року. Перевірив у себе - все відображається, як в іксах, так і в голій консолі. Нічого спеціально не налаштовував. Мабуть вже виправлено.
Truchmann
Member
Аватар користувача
Звідки: Дніпро

Повідомлення

Дякую усім за поради. Зупинився на RSYNC.
Вчора лінукс обновився до Linux Mint 20.3 ''Uma'' Xfce Edition
1) Не зрозуміло, як перепризначити створення RSYNC на іншому від системного накопичувачу на випадок, коли система пошкодиться.
2) Хочу скористатися Wine щоб можна було інсталювати MS Offіce 2007 та уможливити гру у деякі старі ігри типу STALKER. Цей Wine відсутен у пакеті Linux Mint 20.3 ''Uma'' Xfce Edition
_clawfinger_
Member
Звідки: З берегів Дніпра

Повідомлення

:apes:
Truchmann
якщо тобі потрібен сталкер й мсі офіс, сиди далі а віндовс, нащо тобі ось ця морока, чи тобі нема чим розважитись?

Сталкер працює в стимі з коробки, але без модів. Я нещодавно перевіряв Зов прип'яті й Чисте небо, працювали з коробки. Що до мсі офісу нічого не можу сказати, не користуюсь ним.

Вайн встановлюється окремо, з коробки в комплекті в ОС він не їде. Мануалів в інтернеті багато. :teacher:

Проте якщо Ви не в курсі різниці між бтрфс, та рсінком й не знаєте як встановити, та більше того як запустити live-cd, то може варто далі сидіти на віндовс й не перейматися?
Truchmann: 08.01.2022 21:591) Не зрозуміло, як перепризначити створення RSYNC на іншому від системного накопичувачу на випадок, коли система пошкодиться.
У лінукс мінт, бекап робиться через timeshift, заходите в налаштування, там можна обрати де зберігати резервні копії, обираєте окремий диск й призначаєте його головним для збереження резервних копій.
Truchmann
Member
Аватар користувача
Звідки: Дніпро

Повідомлення

_clawfinger_
Дякую, друже.
На окремому носії є тека "Документи", а також "Зображення" і "Музика" від Windows 10, котрий на системному 1).
На Desktop'і три накопичувача:
1) SSD M.2 AORUS 1TB NVMe PCIe 4.0 4x 2280 (GP-ASM2NE6100TTTD),
2) SSD Kingston SA400S37480G,
3) WD Black 7200rpm 2.0TB 64MB (WD2003FZEX).
На 1) встановлено український Windows 10 Enterprise LTSC 2021 Version 21H2 (10.0.19044.1288),
на 2) планую встановити Linux Mint 20.3 ''Uma'' Xfce Edition,
а 3) служе як склад інформації такої як згадував вище та планую для RSYNC. Мабуть на 3) треба зробити 2 розділа. Один NTFS для "Документи", "Зображення" і "Музика", а другий ext4 для збереження RSYNC, якщо це технічно можливо на одному і тому ж HDD.
Тобто при старті комп'ютеру можна обрати у UEFI-бутменю, котра з систем буде вантажитися. Так роблю щоб поступово перейти на лінукс. Щоб можна було робити та редагувати такі ж самі документи - ворд, ексель, ексес, пауер поінт як з лінуксу так і з віндоус. Раніш траплялося користуватися лінуксом з вбудованим Wine, котрий уможливлював роботу MS Offіce 2007 і ігри такі як наприклад старий Гаф-лайф, Дум 3, Quake 4 та S.T.A.L.K.E.R. Всі вони чудово ішли на лінукс.
Відповісти